Kırıkkale Göç İdaresi Müdürlüğü

KIRIKKALE VALİLİĞİ İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kırıkkale il ve ilçelerinde ikamet edecek yabancılar, 180 günde 90 gün uygulaması kapsamında e-ikamet sistemi üzerinden Kırıkkale valiliğine bağlı il göç idaresi müdürlüğünden randevu alarak oturma izni başvurusu yapmak zorundadır.Yabancı için verilmiş uygun olan randevu tarihi ve saatinde yabancı istenen belge ve vergi dairesi ödeme dekontları ile birlikte Kırıkkale göç idaresi müdürlüğü‘ne giderek bizzat kendisi teslim ederek tebliğ tebellüğ belgesi almalıdır.

İkamet izni, geri gönderme merkezi yada diğer tüm konularla alakalı Kırıkkale ili ile alakalı konularda Kırıkkale İl göç idaresi müdürlüğü yetkilidir.

FABRİKALAR MAH.25.SK.NO:3 ESKİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BİNASI MERKEZ / KIRIKKALE
WEB      : http://kirikkale.goc.gov.tr/
E-POSTA: kirikkale@goc.gov.tr
TEL         : 0 352 220 11 57
TEL         : 0 318 333 10 71
FAX         : 0 318 333 10 70

KIRIKKALE İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ İKAMET İZNİ RANDEVU ALACAKLARIN DİKKATİNE 

06/06/2014 tarih ve 9 sayılı ikamet izni başvuruları ile alakalı yeni düzenleme nedeniyle oturma izni başvurusu yapacakların geçerli ve ikamet izni randevu ve başvurusunu kapsayan teminatları bulunduran yabancı sağlık sigortası poliçesi satın alma zorunluluğu getirilmiştir.

Bu zorunluluk ile Türkiye’de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları, ikamet izni alabilmeleri için de Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinden özel sağlık sigortası yaptırmaları gerekiyor. Kısa dönem ikamet izni için bir yıllık sigorta yaptırmaları yeterli.

  • Yaptırılması gereken sigortanın kapsam ve teminatları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yaptırılacak özel sağlık sigortasının kapsaması gereken en düşük teminat yapısı ve iptal koşulları gibi ayrıntılar, Hazine’ye bağlı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Buna göre, sigortanın geçerli olduğu anlaşmalı sağlık kurumlarında yatarak tedavi teminatı limitsiz olmalı, anlaşmalı olmayan sağlık kurumlarında ise yıllık 20.000 TL ile limitli olmalı. Yatarak tedavi teminatında sigortalının katılım payı % 20. Ayakta tedavide teminat yıllık 2.000 TL ile limitli olmalı. Burada ise sigortalının katılım payı %40 olarak belirlenmiş durumda.

Elbette bunlar en dar kapsamlı teminatlar. İsteyen kişi daha üst planlardaki poliçelerden tercih edebilir.

  • Özel sağlık sigortasını nereden alabiliriz?

İka Yabancılar Hukuk Danışmanlık olarak sizlere yasayı kapsayan poliçenin temini konusunda 7/24 hizmet vermekteyiz.

  • Sigorta yaptırırken tüketicinin neye dikkat etmesi gerekiyor?

Sigorta satın alırken, sigortanın asgari teminatları kapsadığından emin olunması büyük önem taşıyor. Asgari poliçelerde teminat yapısı, her şirketin ürünlerinde aynıdır. Yalnızca sigortanın geçerli olduğu sağlık kurumlarında farklılıklar olabilir. Bunun iyice sorgulanmasını tavsiye ederim. Diğer taraftan anlaşmalı olunan sağlık kurumları fiyat farkını doğurabilir. Tercih yaparken bu göz önünde bulundurulmalı

  • Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketleri herhangi bir sebeple kişiyi sigortalamaz ise ne olacak?

Sigorta şirketleri, belirledikleri risk kabul şartları gereği, belli bir yaş üstündeki bir grubu ya da hastalıkları nedeniyle riskli bulduğu kişileri sigortalamayabilir. Böyle bir durumda kişinin sigortalanmadığına dair  resmi yazıyı, sigorta şirketinden alarak Göç İşleri Genel Müdürlüğüne başvuran yabancı uyruklular bu şekilde değerlendirilecektir.

  • Yapılan sağlık sigortası hangi şartlarda iptal edilebilir? Oturma izni aldıktan sonra iptal edilse ne olur?

Yalnızca aşağıdaki durumlarda poliçe iptali yapılabiliyor;

  • Genelge gereğince ikamet izin süresini kapsayan yeni bir özel sağlık sigortası sözleşmesinin ibrazı
  • İkamet izninin iptali
  • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olunduğunu gösterir belge ibrazı

Oturma iznini aldıktan sonra poliçeyi iptal etmek ise mümkün değil. Böyle bir durumda İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü’ne bilgi veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı İletişim