Irak Vatandaşlarına Oturma İzni Alıyoruz

Türkiye’ye herhangi iş amaçlı yada turistik amaçlı vize veya vize muafiyeti süresi ile giriş yapmış Irak vatandaşları; ülkesindeki Türk konsolosluğundan almış olduğu vize yada pasaport sahibi olduğu ülkenin Türkiye’nin ikili anlaşması gereği tanınmış 30,60,90 gün olan vize muafiyeti süresinden daha fazla ikamet etmek isteyen Irak vatandaşları oturma izni almak zorundadır.

Türkiye’de vize muafiyeti ”180 günde 90 gün” olarak uygulanmaktadır.

Irak vatandaşları bulunduğu şehirdeki ”İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne” bizzat başvuru yaparak ikamet izni alabilmektedir. İkamet izinleri ön başvurusu e-ikamet randevu sistemi üzerindeki başvuru formu eksiksiz doldurularak yapılmaktadır.

NOT: www.goc.gov.tr web sayfası üzerindeki e-ikamet online randevu sisteminden başvuru yapmadan önce mutlaka, Türkiye’deki kalacağınız süreyi ve başvuru tarihini kapsayan ikamet izni için geçerli olan firmaların birinden kesilmiş yabancı sağlık sigortası poliçeniz olması zorunludur. Geçerli yabancı sağlık sigortası poliçesi bulunmayan yabancıların başvuruları ”Göç İdaresi Müdürlüğü” tarafından red edilecektir.

Türkiye’de yabancı ülke vatandaşlarına verilen oturma (ikamet) izni çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 • Kısa dönem oturma izni (6 aylık, 1 yıllık veya en fazla 2 yıl)
 • Aile oturma izni (1 yıllık, 2 yıllık veya en fazla 3 yıl)
 • Öğrenci oturma izni (Öğrenim süresi boyunca)
 • Uzun dönem oturma izni (5 yıl ve üzeri)

Kısa Dönemli (Oturma) İkamet İzni 

 • Türkiye’de Yabancıvatandaşları ne kadarlık ikamet alabilir?

Ülkemizde turizm amaçlı veya aşağıdaki 12. madde de açıkladığımız vize yada turizm amaçlı Türkiye’ye gelmiş yabancılar, vize muafiyeti süresi olan 90 günden daha fazla kalacak ise başvuruya istinaden 6 aylık, 1 yıllık yada en fazla verilmekte olan 2 yıllık kısa süreli ikamet izni alabilmektedir.

 • Kısa süreli oturma izni nasıl alınır?

Türkiye’de ikamet izni ön başvurusu yapmak isteyen Yabancı vatandaşlar, www.goc.gov.tr sitesi üzerinde bulunan e-ikamet randevu sistemi üzerinden öncelikle eksiksiz online başvuru formu doldurulmalıdır. İkamet izni başvuru formu doldurulurken mutlaka en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise; oturma izni için geçerli yabancı sağlık sigortası poliçesinin olmasıdır. Ülkemizde ikamet izni almak isteyen yabancılar başvuru formunu doldururken mutlaka profesyonel danışmanlık hizmeti veren şirketlerden destek almalıdır. e-ikamet randevu sisteminden randevu alma konusunda bir çok problem ile karşılaşılmaktadır.

İKA  Danışmanlık | Yüzlerce yabancı gün içerisinde e-ikamet sisteminden randevu alamıyorum! diyerek bizi aramaktadır. Ön başvuru formu doldurulurken 4 başlığa dikkat edilmelidir. Eksik yada yanlış girilmesi durumunda başvuru yapılan il göç idaresi yada grup başkanlığı tarafından red edilebilmektedir.

İkamet izni başvuru formunu eksiksiz ve hatasız dolduran yabancılar; randevu sisteminde seçmiş oldukları ”il göç idaresi veya grup başkanlığı’na” otomatik olarak verilen randevu günü ve saatinde istenen belgeleri dosyasına ekleyerek eksiksiz olarak bulundukları şehirdeki il göç idaresi müdürlüğüne teslim etmek zorundadır. Zamanında teslim edilmeyen ikamet izni başvurusu sistemden kaldırılmakta olup ayrıca idari para cezası uygulanmaktadır.

Türkiye’de İkamet İzinleri 

 1. Bilimsel bir araştırma için Türkiye’de bulunan yabancılar,
 2. Ülkemizde, konut, işyeri, arsa gibi taşınmaz bir mülke sahip olan yabancılar,
 3. Ülkemizde iş kuracak olan yabancılar, iş kuracağı ortakları tarafından davet edilmesi halinde,
 4. Hizmet içi eğitim programına katılacak olan yabancılar,
 5. Türkiye Cumhuriyetinin taraf olduğu anlaşmalar ya da öğrenci değişim programları çerçevesinde, eğitim veya benzeri amaçlarla gelecek olan yabancılar,
 6. Ülkemizi ziyaret amacıyla gelecek olan yabancılar, gezecekleri yerleri, ne kadar süre kalacaklarını, nerede kalacaklarını iletmeleri halinde,
 7. Ülkemizde tedavi olacak yabancılara, kitlesel bir tehdit yaratmayacak hastalığı varsa,
 8. Adli veya idari makamların talep veya kararlarına bağlı olarak Türkiye’de kalması gereken yabancılar,
 9. Aile ikamet izni şartlarını kaybetmesi halinde, kısa dönem ikamet iznine geçirilecek olan yabancılar,
 10. Türkçe öğrenmek isteyen ve bu sebeple ülkemize gelmek isteyen yabancılar,
 11. Ülkemizde eğitim, staj, kurs gibi aktivitelere katılmak için, kamu kurumlarının talebiyle gelecek olan yabancılar,
 12. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan yabancılar,

Aile (Oturma) İkamet İzni

Türkiye’de Türk vatandaşı ile evli yabancı uyruklu vatandaşlar; 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında aile birleşimi nedeniyle yabancı eşi ve çocuklarına aile ikamet izni alabilir.

 • Bir Türk ile evli olan yabancı vatandaş,
 • Kendisinin veya eşinin ergenlik çağına girmemiş olan yabancı çocuğuna,
 • Kendisinin ya da eşinin bağımlı olan yabancı çocuğuna,

NOT: Ayrıca aile ikamet izni alma hakkı; Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancı ülke vatandaşları, eşine ve çocuklarına aile oturma izni alma hakkına sahiptir.

Aile ikamet izni en az 1 yıl veya en fazla 3 yıl olarak alınabilmektedir. Aile oturma izni alan kişinin yabancı çocuğu yada çocukları 18 yaşına kadar ücretsiz eğitim hakkından faydalanabilmektedir.

Öğrenci (Oturma) İkamet İzni

Türkiye’ye öğrenim amaçlı vize ile gelmiş yabancı uyruklu vatandaşlar, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında eğitimi süresi boyunca öğrenci ikamet izni almak zorundadır.

 • Aile ikamet izni olmayan yabancı öğrenciler (18 yaşına kadar yararlanabilirler)
 • Ülkemizde bir yüksek öğretim kurumunda ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık eğitimi (TUS), diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi (DUS) seviyelerinde eğitim görecek olan yabancı öğrenciler,

Öğrenci oturma izni eğitim süresine bağlı olmak üzere 2 yıllık, 4 yıllık ve üzeri alınabilmektedir.

Uzun Dönemli (Oturma) İkamet İzni 

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında aşağıdaki şartları taşıyan uzun süredir Türkiye’de ikamet etmeye devam eden yada özel şartları taşıyan yabancı uyruklu vatandaşlar alabilir.

 • Türkiye’de aralıksız en az 8 yıl ikamet izniyle kalmış olan ya da Göç Politikaları Kurulunun belirlediği şartlara uygun olan yabancılara, bakanlığın verdiği onay ile valilikler tarafından uzun dönem ikamet izni verilebilir.
 • Mülteci, şartlı mülteci ve ikincil koruma statüsü sahipleri ile, insani ikamet izni sahiplerine ve geçici koruma sağlananlara, uzun dönem ikamet iznine geçiş hakkı tanınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim