Gayrimenkul Satın Alana Türk Vatandaşlığı Verilecek 2019

07.12.2018 tarihinde yönetmeliğe eklenen yeni uygulamaya göre; Türk vatandaşlığı alma süreci çok daha kolaylaştı. Resmi Gazetede yayımlanan genelgeye göre, yabancılar bitmemiş konut projelerinden 250.000 USD değerinde aldıkları devir satış sözleşmesini notere götürmeleri halinde T.C. kimlik alabilecektir.resized_31a09-3a2e2e29p_8

19.09.2018 tarihinde yayınlanan yönetmeliğe göre, Türk Vatandaşlığı elde etmek için tapu ve değerleme raporu zorunluydu. Yatırımcılar, yapım aşamasında olan bir projeden mülk satın almak istediklerinde, inşaat halindeki mülkün gerçek değeri ile değerleme raporunda beyan edilen değerin aynı olmaması sebebiyle vatandaşlık kazanma haklarını yitiriyorlardı. Bu kural yeni bir düzenlemeyle kaldırıldı. Yeni düzenleme ile birlikte; yapım aşamasındaki bir projeden mülk satın alırken, gayrimenkulün satış vaadi yeterli olacak.

Geçtiğimiz aylarda Resmi gazetede yayımlanan genelgeye göre, Türk vatandaşlığı kazanma hakkı, bazı şartların değiştirilmesiyle daha kolay hale getirilmişti. Türk vatandaşlığına hak kazanabilecekleri sermaye tutarı 2.000.000 USD’den 500.000 USD’ye, mülk satın alma yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılması için öngörülen tutar 1.000.000 USD’den 250.000 USD’ye; istihdam limiti ise 100 kişiden 50 kişiye düşürülmüştü.

Noter Tasdikli Mülk Satın Alma Taahhüdü ile Vatandaşlık Verilecek

07.12.2018 tarihinde yönetmeliğe eklenen yeni bölüm, Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılara yeni kolaylıklar sağladı. Gayrimenkulün satışı için noterden düzenlenen sözleşmeyle 250.000 USD değerinde bir mülk satın alma taahhüdü veren yabancılar, Türk Vatandaşlığı alabilecekler. Söz konusu tutarda taşınmazın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak. Tamamlanmamış veya proje halindeki yapılardan mülkiyet sahibi olmak isteyen yabancılar da vatandaşlık için başvurabilecekler.

Resmi Gazetede yayımlanan yeni karara göre;

• Satın alma taahhüdü verilen mülk en az 250.000 USD değerinde olmalıdır.
• Satın alma taahhüdü noter onaylı olarak düzenlenmelidir.
• Noter tasdikli sözleşme, taahhüt edilen mülkün 3 yıllığına satılmayacağını açıkça belirtmelidir.
• Mülk satın alma taahhüdü, yapım aşamasındaki veya proje halindeki mülkler için de geçerlidir.

Detaylı bilgi için bizi aramayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim