Çalışma İzni 2019

Türkiye’de çalışma izni nedir?

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, işveren ile birlikte imzaladıkları iş sözleşmesinden sonra ”TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na” ait internet sayfası üzerinden ”Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi” uygulaması kullanarak 1 yıllık yada daha fazla süreli verilen çalışma müsaadesine çalışma izni denir.

Çalışma izinleri ayrıca Türkiye’de yasal ikamet izini yerine de geçmektedir.

Ülkemizde çalıştırılmak istenen yabancının adına çalışma izni 2 şekilde başvuru yapılabilmektedir.

  • Yurt içi Çalışma İzni Başvurusu
  • Yurt dışı Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye’de kimler çalışma izni alabilir?

Göç idaresi ve çalışma bakanlığının kanun ve yönetmeliğindeki kriterlere uygun olan, yurt dışındaki yabancı veya ülkemizde en az 6 ay geçerliliği bulunan ikamet izni sahibi yabancılar çalışma izni alabilir. 

Türkiye’de çalışma izni nasıl alınır?

Ülkemizde çalışma izni almak istiyorum! diyorsanız. Öncelikle çalışma izni kriterlerine uygun olan şirket ve işveren sahibi olmalısınız.

  • Yurt dışındaki yabancı için çalışma izni başvurusu yapılacak ise işlemler Türkiye’nin yabancının olduğu ülkedeki dış temsilcilikler tarafından başlatılarak, Türkiye’deki işverene ait e-imza ile Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi” üzerinden e-calismaizni uygulaması kullanılarak çalışma izni alınır. 
  • Yurt içinden yapılacak işlemler ise; İşveren’ ait e-imza ile e-devlet veya ”Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi” üzerinden e-calismaizni uygulaması kullanılarak çalışma izni alınır. Yurt içi başvuruda mutlaka yabancının en az 6 ay geçerliliği bulunan ikamet izni varsa yapılabilmektedir.

Türkiye’de çalışma izni ne kadar sürede alınır?

Ülkemizde ilk kez çalışma izni alacaklara öncelikle 1 yıl geçerliliği bulunan çalışma izni alınabilmektedir. Çalışma izinleri bakanlığın yoğunluk durumuna göre farklılık göstermektedir. Ayrıca Türkiye’de çalışma izni başvuru ve kriterleri kuruluşa göre farklılık göstermektedir. Örneğin; ev hizmetleri sektöründe çalıştırılmak istenilen yabancı bakıcı ile şirkette orta düzey yada üst düzey personel olarak çalıştırılmak istenen yabancı personelin çalışma izni başvuru süresi farklılık gösterir.

NOT: Çalışma izni başvurusu yapmaya planlayan değerli ziyaretçilerimize mutlaka profesyonel danışmanlık desteği almasını tavsiye ederiz.

Türkiye’de çalışma izni ücretleri nedir?

Türkiye’de çalışma izni ücreti, yabancının çalıştırılmak istendiği sektöre, bölüme ve maaşına göre farklılık gösterir. Örneğin; ev hizmetlerinde çocuk bakıcısı olarak çalıştırılmak istenen yabancı için minimum ücret asgari ücret olmak zorundadır. Asgari ücrete tekabül eden sigorta primi üzerinden devletin belirlemiş olduğu rakam üzerinden çalışma izni sigorta ücreti ödemek zorundadır. Her sektörün çalışma izni ücretleri farklılık göstermektedir. 

Türkiye’de çalışma izni harç ve kart ücreti nedir?

Resmi gazetede yayınlanan Ücretler Genel Tebliği’ne göre, Çalışma ve Oturma İzni takvimi aşağıdaki gibi güncellenmiştir.

ÇALIŞMA İZNİ HARÇ TUTARLARI SÜRE 2019 YILI HARÇ TUTARI KART BEDELİ
Süreli Çalışma İzin Belgesi 1 yıla kadar (1 yıl dahil) 761,10 TL 89,00 TL
Süresiz Çalışma İzin Belgesi 7612,70 TL 89,00 TL
Bağımsız Çalışma İzin Belgesi 7612,70 TL 89,00 TL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim