Aile ikamet izni nasıl alınır 2019

Aile ikamet izni nasıl alınır?

Türkiye’de Türk vatandaşı ile evlilik yapmış yabancı eşe veya yabancı eş’in daimi ikameti olan ülkesindeki evlilik sonrası T.C. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yurt dışındaki dış temsilciliklerden alınmış aile birleşimi vizesi ile yaşamaya gelen yabancı eş için aile ikamet izni alınabilir.

Türkiye’ye aile birleşim amaçlı vizeyle veya vize muafiyeti kapsamında gelen eş ve çocuklar aile ikamet iznine başvuru yaparak ikamet izni alabilirler. Aile ikamet izni en fazla 3 yıllığına düzenlenmekte olup, aile birleşimi sağlanacak eşin yabancı uyruklu olması durumunda, eşe veya çocuklara verilecek ikamet izni destekleyicinin ikamet izni süresini aşamaz.

Aile Oturma İzni Kimler Alabilir?

rusya-vize-turkiye-ikamet-tezkeresi

 • Türk vatandaşı ile resmi evli olan yabancı eş ve ergin olmayan çocukları için,
 • Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancılar, yabancı uyruklu eşi ve çocukları için aile ikamet izni alabilir. 

Eğer ki birden fazla eş ile birlikte evlilik hali söz konusu ise sadece tek bir eş için Aile İkamet İzni başvurusu yapılabiliyor. Yabancının yabancı eşinden olan çocuklarına Aile İkamet izni için yapılan müracaatlarda ülkemiz dışında eğer varsa bir ortak velayet hakkı olan anne ya da babanın muvafakatinin olması mecburidir. Aile ikamet izni sahibi çocukların ise on sekiz yaşına kadar ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitim almaları amacı ile aynı zamanda da öğrenci ikamet iznine sahip olmaları gereklidir. Aile ikamet izni sahibi olan çocuklardan en az üç sene olacak şekilde aile ikamet izni ile birlikte ülkemizde kalarak on sekiz yaşını dolduranlar, istekte bulundukları zaman bu izinlerini kısa bir dönem olacak şekilde ikamet iznine çevirebilme hakkına da sahiptir.

Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Aile birleşim amaçlı vize, aile birliğinin korunması maksadıyla yabancı uyruklu aile bireylerine tanınan vize türü olup gerekli şartları taşıyan yabancılara verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de geçerli çalışma veya ikamet izni bulunan yabancı ile evli olan yabancının veya çocuklarının aile birleşim amaçlı vize başvurusunda bulunması, randevu günü gerekli evrakları hazır ederek Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne müracaat etmesi gerekmektedir.

AİLE İKAMET İZNİ

İLK BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

 • Aile İkamet İzni İlk Başvuru Formu (Yabancı ve/veya yasal temsilcisi tarafından imzalanmalıdır)
 • Yabancının pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi (Kimlik bilgileri ve fotoğrafın bulunduğu sayfa ile işlem gören kaşeli sayfalar)
 • Yabancının Dört (4) adet fotoğraf (Fonu beyaz ve biyometrik olmalıdır. Aile fotoğrafı,özçekim, tanınmanızı zorlaştıran, güncel olmayan veya siyah-beyaz fotoğrafları sisteme yüklemeyiniz, aksi takdirde ikamet izni belgesi düzenlenmeyecektir!)
 • Evlilik cüzdanı yada evlilik belgesi fotokopisi
 • Türk eş’in SGK provizyonu veya Yabancının geçerli sağlık sigortası (Göç idaresi genel müdürlüğü tarafından geçerli sayılan ikamet izni başvurusunda randevu almak için kullanıma uygun olan sigorta poliçesi)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devlet)
 • Yerleşim yeri bildirgesi (e-devlet)
 • Türk eşe ve varsa; çocuklara ait kimlik fotokopisi
 • Türk eşe ait 1 adet fotoğraf
 • Türk eşe ait gelir belgesi
 • Türk eşe ait sabıka kaydı
 • Yabancının Vize, Vergi ve Harç Dekont (İkamet izni başvuru formu üzerinde ön görülen ödemelerin vergi dairesi dekontları)

NOT: Diğer bilgiler başvuru formunda beyan edilir! Göç idaresi destekleyici belge isteme hakkına sahiptir.

GÜNCEL DUYURU – GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2020

2020 yılı 6458 sayılı Kanun ve Yönetmelik de Yapılan Değişen Yönetmelik; kanunun 31-1 (e) bende kapsamında (Turizm Amaçlı Kalacaklar) çerçevesinde en fazla 1 yıl süreliğine “kısa dönem ikamet izni” düzenlenen yabancıların turizm dışında haklı gerekçeler sunarak yeni bir ikamet izni kalış nedeni olmaması halinde 01.01. 2020 tarihinden itibaren aynı amaçla ikamet izni başvurusu uygun görülmeyecektir. Amacına uygun olmayan yeni yapılan tüm başvurular RED edilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı İletişim