AİLE İKAMET İZNİ

Türkiye’de Türk vatandaşı ile evlilik yapmış yabancı eşe veya yabancı eş’in daimi ikameti olan ülkesindeki evlilik sonrası T.C. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yurt dışındaki dış temsilciliklerden alınmış aile birleşimi vizesi ile yaşamaya gelen yabancı eş için aile ikamet izni alınabilir.

Türkiye’ye aile birleşim amaçlı vizeyle veya vize muafiyeti kapsamında gelen eş ve çocuklar aile ikamet iznine başvuru yaparak ikamet izni alabilirler. Aile ikamet izni en fazla 3 yıllığına düzenlenmekte olup, aile birleşimi sağlanacak eşin yabancı uyruklu olması durumunda, eşe veya çocuklara verilecek ikamet izni destekleyicinin ikamet izni süresini aşamaz.

Aile Oturma İzni Kimler Alabilir?

rusya-vize-turkiye-ikamet-tezkeresi

 • Türk vatandaşı ile resmi evli olan yabancı eş ve ergin olmayan çocukları için,
 • Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancılar, yabancı uyruklu eşi ve çocukları için aile ikamet izni alabilir. 

Eğer ki birden fazla eş ile birlikte evlilik hali söz konusu ise sadece tek bir eş için Aile İkamet İzni başvurusu yapılabiliyor. Yabancının yabancı eşinden olan çocuklarına Aile İkamet izni için yapılan müracaatlarda ülkemiz dışında eğer varsa bir ortak velayet hakkı olan anne ya da babanın muvafakatinin olması mecburidir. Aile ikamet izni sahibi çocukların ise on sekiz yaşına kadar ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitim almaları amacı ile aynı zamanda da öğrenci ikamet iznine sahip olmaları gereklidir. Aile ikamet izni sahibi olan çocuklardan en az üç sene olacak şekilde aile ikamet izni ile birlikte ülkemizde kalarak on sekiz yaşını dolduranlar, istekte bulundukları zaman bu izinlerini kısa bir dönem olacak şekilde ikamet iznine çevirebilme hakkına da sahiptir.

Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Aile birleşim amaçlı vize, aile birliğinin korunması maksadıyla yabancı uyruklu aile bireylerine tanınan vize türü olup gerekli şartları taşıyan yabancılara verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de geçerli çalışma veya ikamet izni bulunan yabancı ile evli olan yabancının veya çocuklarının aile birleşim amaçlı vize başvurusunda bulunması, randevu günü gerekli evrakları hazır ederek Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne müracaat etmesi gerekmektedir.

GEREKLİ BELGELER

Türk Vatandaşı ile Evli Yabancılardan İstenen Belgeler:

 1. Aile ikamet izni başvuru formu,
 2. Yabancı eş ve(ya) çocukların pasaportunun aslı ve fotokopisi,
 3. 4 Adet fotoğraf,
 4. Evlenme belgesi veya T.C. Aile Cüzdanı,
 5. Türk eş’in nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 6. Türk eş’e ait SGK provizyon veya Yabancı Sağlık Sigortası (Her iki eşten talep edilmektedir),
 7. Türk eş’e ait gelir belgesi (maaş bordrosu),
 8. Türk eş’e ait vesikalık fotograf,
 9. Türk eş’e ait sabıka kaydı (adli sicil belgesi)
 10. Nüfus kayıt örneği,
 11. Yerleşim yeri belgesi.

 

hemen-basvur